Cukrzyca: ogólne informacje

Łacińskie określenie cukrzycy to diabetes mellitus. Diabetes znaczy „przepływ”, zaś mellitus – „słodki jak miód”. Określenie to odnosi się do występującego u osób
z nieleczoną cukrzycą nadmiernie produkowanego moczu o wysokiej zawartości cukru. W przeszłości cukrzycę diagnozowano, sprawdzając, czy mocz jest słodki.

Istnieją olbrzymie różnice, jeśli chodzi o liczbę osób z cukrzycą w różnych krajach. Według szacunków w Europie i Stanach Zjednoczonych na chorobę tę cierpi 50 milionów ludzi. Przewiduje się, że w przyszłości liczba chorych na cukrzycę typu 2 znacznie wzrośnie na całym świecie. W 2000 r. Światowa Organizacja Zdrowia podała, że z chorobą tą zmaga się ponad 177 milionów osób. Do 2025 r. liczba ta prawdopodobnie wzrośnie do co najmniej 300 milionów.

Trochę historii

Choroba ta dotyka ludzi od tysięcy lat. Opis jej symptomów przedstawiają egipskie papirusy pochodzące z 1550 r. p.n.e. Opisują one najprawdopodobniej cukrzycę typu 2, jako że cukrzyca typu 1 jest stosunkowo nową chorobą, pojawiła się bowiem w ostatnich dwóch stuleciach.

Przed wynalezieniem insulinoterapii cukrzyca typu 1 była chorobą śmiertelną. Insulinę podano pacjentowi z cukrzycą po raz pierwszy w 1922 r. Rok później pięcioletniego chłopca ze Szwecji zaczęto leczyć iniekcjami insuliny – przeżył z cukrzycą niemal 70 kolejnych lat. Od tamtej pory insulinoterapia ratuje życie chorym na cukrzycę.

3.357145
Ten artykuł oceniły 28 osoby .