Z laboratorium do prawdziwego życia – osiągnięcia w leczeniu cukrzycy

WDD and diabetes research ­ developments in diabetes care

Za zamkniętymi drzwiami laboratoriów na całym świecie badacze próbują znaleźć nowe sposoby, aby maksymalnie ułatwić codzienne życie osobom chorym na cukrzycę i niestrudzenie pracują nad lekiem przeciw cukrzycy. Nie należy też zapominać, że leczenie cukrzycy – o czym dzisiaj prawie nie pamiętamy – rozpoczęło się kiedyś w laboratorium. Tutaj dowiemy się tylko o kilku odkryciach, które zmieniają życie.

Szybkodziałająca insulina

Pamiętacie dni, kiedy trzeba było jeść posiłki dokładnie o tej samej porze, aby móc wykonać wstrzyknięcie? Chociaż insulinę odkryto w 1922 roku, minęło kolejnych 60 lat zanim odkryto jej nowe formy, z których pierwszą była szybkodziałająca insulina w latach 80. i 90. Szybkodziałającą insulinę można wstrzykiwać zaledwie 15 minut przed lub po posiłku, co daje swobodę jedzenia posiłków o dogodnej porze, zamiast dostosowywania ich pory do wstrzyknięć insuliny. Jest ona szczególnie użyteczna dla małych dzieci, u których wzorce żywieniowe są bardziej nieregularne.

Redukuje ona także hiperglikemię po posiłkach i hipoglikemię między posiłkami, ponieważ podąża za wzrostem poziomu glukozy we krwi po posiłku lepiej niż konwencjonalne krótko działające insuliny.

Długo działająca insulina

Na początku XXI wieku wprowadzono dwa typy długo działających insulin: glargine (Lantus) i detemir (Levemir). Poza tym, że działają dłużej niż inne rodzaje insuliny, są absorbowane z bardziej stałą szybkością, bez pików i spadków, dzięki czemu łatwiej utrzymują stały poziom glukozy. Podaje się je raz lub dwa razy na dobę, aby dostarczyć podstawową dawkę insuliny, która imituje normalną szybkość uwalniania z trzustki i może być przyjmowana w skojarzeniu z szybko działającą insuliną. Ich działanie może się utrzymywać do 30 godzin, a szczytową aktywność obserwuje się między 4. a 12. godziną.

Innowacje w sposobach podawania insuliny

W ciągu ostatnich 20 lat obserwowano również wzrost badań dotyczących podawania insuliny. Osoby z częstymi hipoglikemiami lub te, którym sprawia trudność wychwycenie oznak hipo mogą już poznać różnicę, jaką może być w ich życiu pompa insulinowa. Terapia pompą insulinową została po raz pierwszy zastosowana pod koniec lat 70., ale dopiero w ostatnich latach, kiedy naukowcy wprowadzili znaczne udoskonalenia technologiczne, stała się ona naprawdę realną możliwością.

Kiedy stosujesz pompę, małe ilości szybko działającej insuliny przenikają przez skórę, zwykle do żołądka. Podstawowa szybkość jest ustalona, ale można ją zmieniać, obliczane są również dodatkowe dawki dla każdego posiłku i przekąski. Pompa pomaga organizmowi absorbować insulinę lepiej i z bardziej stałą szybkością, a zmiana podstawowej szybkości może pomóc ustabilizować poziom glukozy we krwi w nocy.

Monitorowanie poziomu glukozy we krwi

Teraz trudno to sobie wyobrazić, ale w latach 70. nie istniał sposób samodzielnego testowania poziomu glukozy przez osoby z cukrzycą. W latach 80. wielkie osiągnięcie stanowił rozwój domowego monitorowania poziomu glukozy we krwi.

Profesor Tony Turner opracował najbardziej popularny na świecie rodzaj biosensora do użytku domowego – obecnie „mediowany amperometryczny czujnik glukozy” niemal całkowicie zastąpił technologie poprzedniej generacji.

Mniej więcej w tym samym czasie opracowano test HbA1c. Umożliwia on śledzenie średniego poziomu glukozy przez pacjenta i lekarza, i daje dużo wyraźniejszy obraz działania leczenia.

Kolejnym interesującym osiągnięciem jest ciągłe monitorowanie poziomu glukozy (CGM), które umożliwia kontrolowanie poziomu glukozy w organizmie minuta po minucie. Czujnik odczytujący poziom glukozy jest umieszczony tuż pod skórą i jest podłączony do małego bezprzewodowego przekaźnika, który wysyła odczyty do wyświetlacza. Daje on znacznie dokładniejszy obraz poziomu glukozy, co z kolei oznacza możliwość odpowiedniego dostosowania dawki insuliny.

Dzięki tym osiągnięciom jakość życia, która zaledwie 50 lat temu była niewyobrażalna, stanowi obecnie normę dla wielu osób z cukrzycą. A biorąc pod uwagę szybkie tempo badań nad cukrzycą, przyszłość wygląda jeszcze jaśniej.

5
Ten artykuł oceniły 3 osoby .