Diabetyk na działce

Jeśli działka to Twoje największe hobby, wcale nie musisz rezygnować z aktywności fizycznej tylko dlatego, że masz cukrzycę. Wysiłek fizyczny, dobrze zbilansowana dieta oraz leki to trzy podstawowe filary w terapii cukrzycy. Ćwiczenia, w tym prace ogródkowe, mogą przyczynić się do poprawy zdrowia u pacjenta dzięki spadkowi masy ciała, a to może wpłynąć na lepsze wyrównanie parametrów cukrzycy poprzez obniżenie poziomu cukru we krwi i wzrost wrażliwości na leki. W konsekwencji możliwe jest zmniejszenie dawek przyjmowanych leków czy insuliny. Dlatego lekkie prace w ogrodzie są bardzo wskazane dla osób chorujących na cukrzycę, należy jednak pamiętać o kilku ważnych zaleceniach:

Przed wyjazdem na działkę

 • Skonsultuj się z lekarzem prowadzącym
  Jeżeli planujesz zwiększoną niż zazwyczaj aktywność fizyczną czy wyjazd na działkę, zaleca się wcześniejszą konsultację z lekarzem prowadzącym, który wskaże odpowiednie ćwiczenia, dietę oraz w razie potrzeby wypisze dodatkową receptę na leki lub paski do glukometru.
 • Zabierz na działkę „niezbędnik” diabetyka
  Jeśli zamierzasz wyjechać na działkę na weekend lub kilka dni, pamiętaj, aby zabrać ze sobą glukometr, paski testowe, zapasową baterię, dzienniczek diabetyka, wszystkie stosowane leki lub insulinę oraz telefon komórkowy wraz z numerem kontaktowym najbliższych osób i lekarza. Pamiętaj o przechowywaniu leków i glukometru wraz z paskami w odpowiedniej temperaturze, gdyż upał ma na nie negatywny wpływ.
 • Poinformuj najbliższych o wyjeździe
  Zanim wyjedziesz na działkę, poinformuj rodzinę i najbliższych o swoich planach oraz poproś ich o regularny kontakt telefoniczny. Zaleca się również poinformowanie sąsiadów na działce o tym, że jesteś diabetykiem, tak aby mogli oni odpowiednio zareagować lub wezwać pomoc medyczną w razie potrzeby.

Będąc na działce

 • Nie zapominaj o samokontroli glikemii
  Podczas prac w ogródku należy mierzyć poziom cukru przy użyciu glukometru częściej niż zwykle, ponieważ zwiększona aktywność fizyczna powoduje obniżenie poziomu cukru we krwi oraz może przyczynić się do poprawy skuteczności stosowanych leków lub insuliny. Pamiętaj, iż częste pomiary glikemii uchronią Cię przed niedocukrzeniem (hipoglikemią). Przed każdym pomiarem umyj dokładnie ręce, gdyż zabrudzenia sprawią, że wynik pomiaru będzie błędny.
 • Jedz regularnie posiłki i miej przy sobie przekąski na wypadek hipoglikemii
  Podczas intensywnych prac w ogródku łatwo zapomnieć o regularnych posiłkach, co może przyczynić się do niedocukrzenia. Dlatego warto mieć zawsze przy sobie coś słodkiego lub sok owocowy. Pamiętaj również, aby przyjmować wystarczającą ilość płynów (przede wszystkim wody mineralnej), aby uchronić się przed odwodnieniem.
 • Reaguj na sygnały wysyłane przez Twój organizm
  Gdy nagle poczujesz się słabo, wykonaj pomiar glukometrem i jeśli poziom cukru będzie niski, wyrównaj go, jedząc przekąskę. Nigdy nie bagatelizuj sygnałów, jakie wysyła Twój organizm, mierz siły na zamiary i staraj się odpowiednio rozłożyć cięższe prace w ogródku w ciągu dnia.

Glukometry OneTouch® są bardzo proste w obsłudze, a 3 kolory pomagają zrozumieć, czy poziom cukru jest wysoki (czerwony kolor), niski (niebieski) czy mieści się w zakresie (zielony).

4.8
Ten artykuł oceniły 5 osoby .