Zacznijmy od początku

Wykryto u Ciebie cukrzycę. Co teraz?
Nie jesteś sam/-a. Jak wynika z raportu Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej, w 2015 roku jedna na 11 dorosłych osób choruje na cukrzycę, a u co drugiej osoby choroba nie została jeszcze rozpoznana1. Rozpoznanie cukrzycy jest pierwszym krokiem do uzyskania kontroli nad chorobą. Informacja, że jesteś chory/-a na cukrzycę może być początkowo szokującą i przytłaczającą wiadomością. Dlatego stworzyliśmy tę stronę w celu poszerzenia wiedzy pacjentów na temat choroby. Znajdziesz tu informacje dotyczące znaczenia monitorowania poziomu glukozy we krwi oraz przyjmowania leków – czy to w postaci tabletek, czy zastrzyków z insuliną. Wyjaśnimy Ci podstawowe zasady zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Pokażemy Ci, na co należy zwracać uwagę i jak należy o siebie zadbać, aby zmniejszyć ryzyko powikłań. Chcemy wspierać Cię w terapii cukrzycy, krok po kroku.

Twoje życie wkrótce się zmieni, lecz jeśli będziesz skutecznie leczyć cukrzycę, poprawisz swój stan zdrowia i obniżysz ryzyko powikłań. Dzięki temu będziesz mógł/mogła wieść dłuższe i zdrowsze życie. Nie stawiaj sobie zbyt ambitnych celów, ale postaraj się zrozumieć swoją sytuację i nie poddawaj się w walce o swoje zdrowie. Postaramy się Ci w tym pomóc.

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca jest przewlekłą (chroniczną) chorobą występującą, gdy organizm nie wytwarza dostatecznej ilości insuliny lub nie wykorzystuje jej w odpowiedni sposób. Insulina jest hormonem wytwarzanym przez trzustkę, który jest konieczny do przenoszenia glukozy (cukru) z krwi do komórek organizmu, gdzie jest ona wykorzystywana do produkcji energii. W przypadku braku insuliny w organizmie lub jej nieskutecznego działania glukoza pozostaje we krwi. Dlatego cukrzycę rozpoznaje się na podstawie wysokiego stężenia glukozy we krwi. Z czasem wysoki poziom glukozy we krwi (określany jako hiperglikemia) może powodować uszkodzenie wielu tkanek w organizmie, prowadząc do rozwoju powodujących niesprawność lub zagrażających życiu powikłań.

Cukrzyca typu 1
W przebiegu cukrzycy typu 1 wytwarzające insulinę komórki trzustki zostają uszkodzone w wyniku procesu autoimmunologicznego, polegającego na niszczeniu komórek własnego organizmu. W efekcie organizm nie jest już w stanie wytwarzać insuliny, której potrzebuje. Nie jest do końca zbadane, dlaczego tak się dzieje. Choroba ta może występować u osób w różnym wieku, lecz zazwyczaj pojawia się u dzieci lub u młodych osób dorosłych. Osoby z tym typem cukrzycy wymagają codziennego, wielokrotnego podawania insuliny w celu wyrównania poziomu glukozy we krwi. Bez insuliny chory na cukrzycę typu 1 nie przeżyje. Natomiast stosując regularną terapię insulinową, systematycznie monitorując poziom glukozy we krwi za pomocą glukometru, zdrowo się odżywiając i prowadząc higieniczny tryb życia, osoby z cukrzycą typu 1 mogą wieść normalne, aktywne życie.1

Cukrzyca typu 2
Cukrzyca typu 2 jest najczęściej występującą formą cukrzycy. Występuje zazwyczaj u osób dorosłych, lecz coraz częściej obserwuje się ją u dzieci i młodzieży. W przebiegu cukrzycy typu 2 organizm ma zdolność wytwarzania insuliny, lecz staje się oporny na jej działanie, co powoduje, że insulina nie spełnia swojej prawidłowej funkcji. Z czasem stężenie insuliny może obniżyć się do poziomu, który przestaje być skuteczny. Zarówno insulinooporność, jak i niskie stężenie insuliny powodują wzrost poziomu glukozy we krwi.1

W przeciwieństwie do osób z cukrzycą typu 1, wielu chorych na cukrzycę typu 2 nie wymaga codziennego podawania insuliny, aby przeżyć. Podstawowymi filarami leczenia cukrzycy typu 2 są: wdrożenie planu zdrowego żywienia, zwiększenie aktywności fizycznej, kontrolowanie masy ciała, samokontrola glikemii za pomocą glukometru i przyjmowanie leków przeciwcukrzycowych w razie potrzeby. Aby umożliwić wyrównanie stężenia glukozy we krwi u osób z cukrzycą typu 2, dostępnych jest wiele leków w postaci tabletek lub zastrzyków, w tym insulina stosowana w razie potrzeby.
1. IDF Diabetes Atlas (7th Ed.) (2015). Brussels, Belgium: International Diabetes Federation.

4.31746
Ten artykuł oceniły 189 osoby .